Biografie wykładowców

Waldemar Zdrojewski

Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz Studium Form Fotograficznych przy Fotoklubie Rzeczpospolitej. Wykładowca fotografii w Laboratorium Reportażu oraz na studiach dziennych magisterskich z zakresu dokumentalistyki w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Autor szeregu wystaw: „Wszędzie nigdzie”, „Bazarowo”, „Moja Tarczyńska”, „Ludzie miejsca klimaty”, „Dzień po…”. Założyciel Galerii Obserwacja.

Jerzy Gumowski

Fotografią zajmuje się od 1973 r. W stanie wojennym zaangażowany w działalność opozycyjną, za co 16 grudnia 2011 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przez dwadzieścia lat był fotografem związanym z Gazetą Wyborczą. Był zastępcą szefa działu foto w gazecie „Rzeczpospolita”. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1993 r. Od 2008 r. prowadził zajęcia z zakresu fotografii prasowej i fotoreportażu w Warszawskiej Szkole Filmowej.  Specjalizuje się w fotografii paralotniowej i lotniczej.

Ważniejsze nagrody:
– II nagroda w kategorii Wydarzenia – zdjęcia pojedyncze w konkursie Grand Press Photo (2006),
– I nagroda w kategorii Sport – zdjęcia pojedyncze w konkursie WZBK Press Foto (2006),
– II nagroda w kategorii Życie Codzienne na konkursie Grand Press Photo (2008),
– II nagroda w kategorii Przyroda w konkursie Grand Press Photo (2008).

Jacek Fota

Fotograf freelancer. Po powrocie ze studiów w USA do Polski w 2009 roku zajął się fotografią, jego głównym polem zainteresowania jest fotografia dokumentalna. Pracuje nad realizacją długoterminowych projektów fotograficznych, a od stycznia 2013 roku jest związany z agencją Anzenberger. Jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania  Pałacu Kultury i Nauki oraz uzyskał dostęp do wszystkich zakamarków tego najbardziej rozpoznawalnego budynku w Polsce. Stypendysta Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także stypendium m.st. Warszawy.

dr Maria Piątek

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Profesora Rajmunda Ziemskiego w 1997 roku. W 2012 obroniła doktorat z malarstwa na Uniwersytecie Świętokrzyskim w Kielcach. Pracuje jako nauczyciel akademicki na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa i multimediów. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych.

Paweł Stelmach

Absolwent Warszawskiej Szkoły Reklamy i Warszawskiej Szkoły Fotografii. Pasjonat fotografii, zawodowo zajmuję się nią od ponad 6 lat. Ma na koncie wiele udanych projektów komercyjnych, portretował m.in.: Krzysztofa Pendereckiego, Condoleeza’e Rice, Kamila Stocha, Roberta Kubicę. Głównym obszarem, w którym się porusza jest kreacyjna fotografia reklamowa i portretowa. Soją twórczością udowadnia, że nie potrzeba wielkich nakładów i  drogiego sprzętu, żeby robić świetne zdjęcia.

Ważniejsze nagrody:
– 1 miejsce w konkursie BZWBK Press Foto w kategorii Portret,
– Laureat Grand Prix konkursu ATT Photo Award

Kacper Bartczak

 

Absolwent studium fototechnicznego w Warszawie, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 2010 r asystent w pracowni podstaw fotografii na wydziale Grafiki warszawskiego ASP. Założyciel studia fotografii kreacyjnej Barwi Studio działającego w latach 2009 – 2011. Od 2007 do chwili obecnej grafik w Fotowydruki.com. Zajmuje się głównie fotografią portretową, pejzażową i kreacyjną. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zarówno indywidualnych jak i zbiorowych w kraju i za granicą. Współzałożyciel grupy artystycznej „Slowphoto” z którą wykonał między innymi głośne projekty „Totalitarne Kolodiony”, „1h4RP” czy „Faszyści fotografii”.

Krzysztof Jabłonowski 

Fotograf, grafik, profesor akademicki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i doktor habilitowany sztuki filmowej w dziedzinie fotografii (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi). Stypendysta Salisbury College of Art w UK (certyfikat PQE Professional Qualifying Examination z zakresu fotografii). Prowadzi Pracownię Fotografii na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Nagradzany i wyróżniany w konkursach fotograficznych, m.in.:
– drugie miejsce w konkursie fotograficznym Mifa w kategorii moving images-collage,
– srebrny medal w konkursie fotograficznym: Fotograf Roku 2015 magazynu Better Photography,
– kilka wyróżnień w konkursie IPA,
– Nagroda Rektora ASP w Warszawie za osiągnięcia artystyczne, dydaktyczne i organizacyjne w roku 2009.
Juror konkursów fotograficznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym:

Karolina Jonderko

Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Laureatka wielu prestiżowych nagród, wśród nich: Foto Visura Spotlight Grant, Luceo Student Award, Grand Press Photo.
Jej prace prezentowane były podczas międzynarodowych festiwali i wystaw, m.in. Circulation(s) Festival (Francja), Landskorona foto (Szwecja), Noorderlicht Festival (Holandia).
W 2015 r. w ramach nagrody Magnum & Ideas Tap Award, odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku.
W 2016 r. jako jedna z 12 uczestników została nominowana do warsztatów Joop Swart Masterclass organizowanych przez World Press Photo.
Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw – te zagadnienia odnajdziemy w cyklach “Autoportret z matką”, “Zaginieni”, “Reborn” i “Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty – najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.